Gloria Buzău, victorie la scor în amicalul cu Oțelul Galați

Gloria Buzău a început în forţă seria meciurilor de verificare stabilite în cantonamentul de la Poiana Braşov. Într-o partidă disputată la Baza Sportivă Campo Verde din Ghimbav, formația pregătită de Cristian Pustai s-a impus, la scor, 4-0, în fața nou-promovatei Oțelul Galați, după ce la pauză a condus cu 2-0.

Gloria Buzău a deschis repede scorul, încă din minutul 6. Unul dintre fotbaliștii veniți în această vară la echipă, Georgian Honciu, și-a trecut numele primul pe lista marcatorilor. Până la pauză buzoienii au mai marcat un gol, prin Cristian Ciobanu, în minutul 34.

Dorinel Munteanu nu a reușit să schimbe în bine jocul echipei Oțelul. Tot două goluri au reușit cei de la Gloria Buzău și în repriza secundă, de această dată prin Alin Cârstocea, în minutul 49, și Alexandru Munteanu, care și-a trecut numele și el pe lista marcatorilor și a închis tabela în minutul 70.

După Oțelul Galați, buzoienii vor mai întâlni, în cantonamentul de vară, Progresul Spartac (16 iulie) și Metaloglobus (19 iulie). Testul cu Olimpic Zărnești, programat în data de 14 iulie a fost anulat.