Gloria, învinsă de Rapid în ultimul minut!

Gloria, învinsă de Rapid în ultimul minut!Gloria a rămas fără victorie în startul actualului campionat, din care s-au scurs deja 4 etape, 3 în cazul buzoienilor, care mai au de disputat şi restanţa cu Ceahlăul Piatra Neamţ. Sîmbătă, cînd în Crîng a sosit Rapid Bucureşti, principala pretendentă la promovare din serie, Gloria a sperat că va sparge, în sfîrşit, gheaţa şi va bifa primele 3 puncte. Fotbaliştii lui Viorel Ion au început slab partida şi au scăpat la bara lui Luque din minutul 14, însă portarul Sîrbu n-a mai avut ce face la eurogolul lui Trandu, şut în vinclu, de la 20 de metri, uşor lateral dreapta, din prelungirile primei reprize, 0-1 la pauză. Gloria a mai echilibrat disputa după pauză, iar în minutul 87 Pălimaru a fost faultat în careu de Avrămia. Penalty-ul a fost executat perfect de Răduca şi scorul a devenit 1-1. Din păcate, Gloria n-a putut ţine de rezultat pînă la final, acelaşi Trandu învingîndu-l din nou pe Sîrbu, cu o altă execuţie spectaculoasă, din afara careului, în ultimul minut al partidei: 1-2! După victoria de la Buzău, Rapid a urcat pe primul loc în clasament, în timp ce Gloria, cu un singur punct, a rămas pe poziţia a 11-a. Etapa viitoare, fobaliştii buzoieni vor evolua în deplasare cu SC Bacău. Antrenorul Viorel Ion i-a avut în teren în meciul cu Rapid pe Sîrbu – Chivu, Dăniţă (căp.), Vlaicu, Ghiţă – Marcu (81 Al. Marin), Dedu (67 Burlacu) – Cl. Dumitrescu (46 N. Popescu), Răduca, Danciu – Pălimaru.

Iată ce a declarat la finalul meciului antrenorul Gloriei: O primă repriză mai bună a lor, în care au reuşit să marcheze un eurogol. Dacă le reproşez ceva băieţilor e că s-au speriat şi au început jocul de ziceai că jucăm cu Bayern Munchen, dar le-am spus că nu este chiar aşa, o echipă redutabilă. E adevărat, Rapid rămîne un brand al fotbalului românesc, indiferent de ce ligă joacă. În repriza a 2-a am echilibrat jocul, am sperat şi am reuşit să egalăm, cred că, cu excepţia golului, n-au mai ajuns la poarta noastră. I-am luat cu pressing de sus, ce le-am spus. Eu zic că un scor egal era mai echitabil, chiar şi ei au recunoscut. Fotbalul se joacă însă pe goluri şi, din păcate, din 3 meciuri am strîns doar un punct, în loc să avem 6-7 puncte!