Handbal Club Buzău a obținut o victorie așteptată în Ardeal

Handbal Club Buzău a obținut, duminică seară, la Cluj Napoca, a doua victorie a sezonului, într-o partidă disputată în etapa a 4-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Echipa buzoiană s-a impus cu scorul de 29-24 (15-10), în faţa echipei gazdă, Universitatea, rămasă şi în acest sezon în primul eşalon, deşi a retrogradat, invitată fiind de Federaţie să ocupe locul lăsat liber de Szejke Od. Secuiesc.

Handbal Club Buzău nu avea la dispoziţie, în Ardeal, decât varianta victoriei, după două eşecuri la rând, la Constanţa şi cu CSM Focşani, care au urmat victoriei de la debut, cu Alexandria. Buzoienii și-au respectat statutul de favoriți și au condus practic tot meciul, cu excepţia primelor secunde, când gazdele au deschis scorul. De remarcat că ultima reuşită a Buzăului, din prima repriză, cea care a stabilit și scorul pauzei, a fost semnată de portarul Babasafari.

Handbal Club Buzău se va întoarce la Sala Sporturilor pentru meciul din următoarea etapă, a 5- a, programat duminică, 3 octombrie, de la ora 17.30, împotriva Politehnicii Timişoara.