Handbal Club Buzău, nicio surpriză în partida cu Potaissa Turda

Înfrângere oarecum previzibilă pentru Handbal Club Buzău, ieri seară, la Sala Sporturilor, în ultimul eveniment sportiv cu public înainte de intrarea în vigoare, pentru următoarele 30 de zile, a noilor restricții. Într-un meci din etapa a 8-a a Ligii Nationale de handbal masculin, formația buzoiană a fost învinsă de Potaissa Turda, cu 31-35.

Deși, de la promovarea în primul eşalon, a pierdut toate partidele disputate împotriva Potaissei, Handbal Club Buzău a sperat totuși într-o surpriză. Cel puțin asta a lăsat de înteles şi startul partidei, în care Buzăul a avut inițiativa şi s-a aflat în multe rânduri şi la conducere. Asta până în minutul 21, când s-a consemnat egalul: 10-10.

Apoi, treptat-treptat, echilibrul s-a rupt şi Turda a preluat conducerea, pe care n-a mai cedat-o până la final. 13-10 au avut ardelenii la pauză, dar şi un avantaj maxim de 9 goluri, 29-20, cu 10 minute înainte de final. Cu Turda mai relaxată, buzoienii au controlat finalul, pentru o diferență ceva mai uşor de acceptat: 31-35!

În urma acestei partide, Handbal Club Buzău îşi păstrează în continuare locul 8 în ierarhia Ligii Nationale. Acum urmează o pauză mai lungă până la următorul joc al formației buzoiene, joi, 11 noiembrie, în deplasare, cu Steaua Bucureşti.