Handbal Club Buzău, o nouă victorie prețioasă

Victorie extrem de prețioasă pentru Handbal Club Buzău, ieri,  pe teren propriu, în fața celor de la Poli Timișoara. Partida a contat pentru etapa a 5-a din Liga Națională de handbal masculin. În final, buzoienii s-au impus clar, scor 34-30 (19-11).

Jucătorii de la Handbal Club au controlat în permanență partida și s-au distanțat încă din start. Ei au condus cu 5-1, în minutul 11, 10-5, în minutul 17, 15-8, în minutul 24, iar la pauză au intrat cu un avantaj clar.

Partea a doua a meciului a arătat o formație oaspete mai ambițioasă, care a început să recupereze. Timișoara s-a apropiat pe tabelă în câteva rânduri, dar nu atât cât era nevoie să spere la puncte.

Buzoienii au avut 24-17, în minutul 40 și 29-23, în minutul 50, iar soarta celor trei puncte era pecetluită. La final diferența a fost de patru goluri, suficientă pentru un succes care mărește zestrea buzoienilor la 9 puncte. Aceasta a fost cea de-a treia victorie în acest campionat pentru echipa buzoiană și a doua consecutivă.

Handbal Club Buzău, locul 8 după această rundă, la egalitate cu Turda, va juca etapa viitoare în deplasare la CSM București, de asemenea la egalitate în clasament cu trupa buzoiană