Înfrângere pentru HC Buzău, în primul meci din acest an

Meci dificil în deplasare pentru handbaliștii de la HC Buzău în etapa a 15-a a Ligii Zimbrilor, a doua a returului. Ei i-au înfruntat pe jucătorii de la HC Dobrogea Sud, într-un meci care a fost dominat de echipa gazdă, care și-a impus jocul după un prim sfert de oră echilibrat. A fost 16-10 la pauză, după ce, în cea de-a doua jumătate a reprizei I, Nikola Mitrevski le-a închis poarta lui Diaw, Grasu și Asoltanei. Vencel Csog a reușit o serie spectaculoasă de goluri în repriza secundă și a fost principalul  marcator al meciului, cu 8 reușite. Handbaliștii de la HC Dobrogea Sud au condus și cu 11 goluri, dar au slăbit puțin ritmul pe final și s-a terminat 30-22.  Din echipa buzoiană au înscris Bogdan Manole, Ciprian Bobeică – Marius Anton (5), Claudiu Șimicu (3), Ibrahima Diaw (3 – 1 din 7m), George Scarlat (2), Andrei Grasu (2), Petru Stroe (2), Liviu Mironescu (2), Răzvan Istrate (1), Robert Burlacu (1), Mihai Asoltanei (1 – din 7m).

Știri despre: , , ,