Metalul Buzău a ajuns în premieră absolută, în optimile de finală ale Cupei României

Sursa foto: FK Csíkszereda/youtube
Sursa foto: FK Csíkszereda/Youtube

Astăzi, au început meciurile din șaisprezecimile Cupei României. De la ora 16:30 s-au disputat deja 6 partide, iar primele formații care vor evolua în optimi sunt    Metalul Buzău, Foresta Suceava, Dinamo, Astra, Academica Clinceni și Voluntari. Fotbaliștii buzoieni au învins divizionara secundă Csikszereda Miercurea Ciuc, în 16-imile de finală, scor 1-0, meci disputat pe terenul sintetic de pe Stadionul ”Cornel Negoescu” din municipiu. Golul victoriei a fost marcat în primul minut de prelungire din repriza întâi, prin Andrei Grăjdan care a înscris cu o lovitură de cap după o centrare din corner. Prin această victorie, elevii lui Valentin Stan au reușit o performanță extraordinară și s-au calificat în optimile de finală ale Cupei României. Echipa  Metalul Buzău: Sil. Creţu – Şt. Păun (S. Sava 88′), Şt. Nedelcu, Grăjdan, D. Mihai – M. Manea (Vişteanu 70′), C-tin. Ispir (cpt.), D. Stan, Spătaru – Bardaş, Alin Iacob (P. Benga 80′). Rezerve neutilizate: Rz. Popescu – I. Pădineanu, G. Badea, Cez. Manolache. Echipele calificate în faza următoare a Cupei României, a optimilor de finală, 16 la număr, vor juca în perioada 29 – 31 octombrie 2019.