Metalul Buzău, calificată în turul 2 al Cupei României

Metalul Buzău continuă seria meciurilor fără înfrângere, fie că e vorba despre întâlniri amicale, fie că e vorba despre partide oficiale. Așa s-a întâmplat și miercuri seară, în primul joc oficial, în turul 1 al Cupei României. Echipa buzoiană s-a calificat în turul următor al Cupei României în fața clasicilor rivali de la CSM Rm. Sărat, de care a trecut, pe terenul acestora cu scorul de 3-2.

Dan Stan a deschis scorul în minutul 29, pentru Metalul, dar râmnicenii au egalat până la pauză, în minutul 44, prin Mădălin Socol. Spre finalul jocului, două goluri rapide ale lui Adrian Moldovan (în minutul 78, din penalty) şi Sebastian Ghinga (în minutul 80) au pus capăt suspansului. Reuşita râmniceanului  Marius Ioniţă, din al treilea minut al prelungirilor, nu a mai avut  nicio importanţă în economia rezultatului final.

Metalul Buzău s-a calificat, astfel, în turul  2 al Cupei României, fază programată pe 31 august, când vor intra în competiţie 58 de echipe, cele 38 de calificate din turul 1, 19 din sezonul precedent de Liga a 3-a şi una din Liga a 2-a.