Portărița SCM Gloria Buzău, cea mai bună jucătoare a semifinalei Campionatului European de Handbal!

Deși în lotul național pentru Europeanul de handbal feminin, recent încheiat, nu a avut selecționată nicio jucătoare română, SCM Gloria Buzău se poate mândri cu performanța unei componente de bază a echipei buzoiene.

Este vorba despre Marta Batinovic, care a obținut medalia de bronz cu echipa sa națională, Muntenegru, în semifinala jucată cu Franța, la Campionatul European de Handbal. De altfel, portărița formației buzoiene a fost declarată și cea mai bună jucătoare a partidei, grație paradelor excepționale. Disputată ieri, finala mică a fost câștigată surprinzător, în prelungiri, de Muntenegru, cu 27 – 25 (22-22).

Handbalistele de la SCM Gloria Buzău urmează să întâlnească, în ultima rundă de calificări în Cupa EHF, o echipă din Ungaria. Meciul tur este programat pe 4 decembrie, în Ungaria, iar raturul pe 11 decembrie, la Buzău.