SCM Gloria Buzău, a patra victorie la un singur gol

Handbalistele de la SCM Gloria Buzău au devenit specialiste în victorii la un singur gol diferență! Ieri seară, în partida cu cealaltă Glorie, din Bistriţa, disputată în Sepsi Arena din Sf. Gheorghe în etapă a 14-a, penultima din tur, în Liga Natională de handbal feminine, buzoiencele s-au impus cu 23-22.

Aceasta a fost a patra victorie consecutivă obținută de Gloria Buzău într-o asemenea manieră în ultimele cinci etape, după cele cu Zalău, Rapid şi Slatina!

Aşa cum era de aşteptat, şi de dată această, Buzăul şi Bistriţa, la primul meci după demiterea antrenorului Horaţiu Paşca, au oferit o dispută pasionantă. Ardelencele, conduse în teren de fosta favorită a publicului buzoian, belarusa Dziana Ilyna, au dominat mai bine de jumătate din prima repriză. După două reuşite rapide ale Anei Maria Iuganu, Buzăul a preluat, însă, conducerea, pe care nu a mai cedat-o până la pauză, când tabela arăta 11-9. Gloria şi-a păstrat ridicat nivelul jocului şi după pauză, când a continuat să dicteze ritmul, distantându-se la o diferentă maximă de patru goluri, 20-16, în minutul 53. S-a încheiat 23-22, o victorie care cimentează şi mai mult poziţia a patra în clasament a Gloriei, cu o etapă înainte de finalul turului. Buzoiencele se află la două puncte de locul 3 (Râmnicu Vâlcea) și la șase puncte de următoarea clasată, Măgura Cisnădie.

În următoarea etapă, miercuri, 7 aprilie, în Sala Polivalentă din Capitală, echipa buzoiană o va intâlni pe Dunărea Brăila.