fbpx

Victorie în prelungiri pentru FC Buzău, la Brașov!

Victorie pe muchie de cuțit pentru FC Buzău la Brașov, după ce a condus cu 3 la 0, a fost egalată pe final, dar a înscris golul victoriei în prelungiri.

FC Buzău a început ca din tun partida de sub Tâmpa și după numai 16 minute conducea deja cu 2-0, după reușitele lui Neicuțescu și Chică-Roșă. A fost 3-0 imediat după pauză, după golul lui Găitan, iar Buzăul a crezut ca partida era jucată.

Filmul meciului s-a schimbat însă radical și a devenit palpitant în ultima jumătate de oră a partidei. Brașovul a revenit în meci grație golului semnat de Angelov, în minutul 60. Cu cinci minute înainte de final, gazdele au redus diferența la o singură lungime, după ce Vlad Mihalcea și-a trecut numele pe lista marcatorilor. Două minute mai târziu, același Mihalcea a reluat în plasă pe lângă Avram, după o combinație excelentă cu Angelov, iar FC Buzău se vedea egalată:

Finalul a fost de infarct, Buzăul fiind echipa care a avut câștig de cauză. Ekollo a reluat în plasă după ce și-a pierdut omul de marcaj și a adis toate cele trei puncte în Crâng.

Victoria menține trupa lui Cristi Pustai pe primul loc în Grupa B de play-out a Ligii secunde, cu 35 de puncte. Mai mult, cu aceste trei puncte este virtual salvată de la retrogradare.

Intră in comunitatea BuzăuMedia! Află în timp real când publicăm un articol nou pe site, direct de pe Facebook și YouTube.