Victorie mare pentru Gloria Buzău, cu Dinamo!

Victorie mare pentru Gloria Buzău, în etapa a 7-a a Ligii a 2-a de fotbal. Formația din Crâng s-a impus, ieri, pe teren propriu, cu 2 la 1, în fața celor de la Dinamo București.

Meciul a început însă cum nu se poate mai rău pentru Gloria! Dinamo a deschis scorul încă din al doilea minut al jocului, după pe Deniz Giafer a trimis în plasă cornerul executat de Bani. Din fericire, echipa buzoiană nu a resimțit șocul şi s-a aruncat în atac. Portarul advers, Dujmovic, a făcut adevărate minuni, însă nu și în minutul 24, când a fost învins de execuţia uruguayanului Ariel Lopez, cu un balon plasat la colţul scurt. La poarta buzoienilor, Vali Lazăr şi Neluţ Roşu au ratat singuri cu Stoian şi s-a terminat 1-1 la capătul celor 45 de minute.

Repriza secundă a început într-un ritm la fel de alert. Dinamo putea reveni în avantaj, dar Borduşanu a tras pe lângă poartă, în timp ce voleul lui Blejdea a fost blocat excelent de Patriche. Neicuţescu a avut şi el ocazia de a marca împotriva fostei sale echipe, dar şutul său la colţul lung a fost respins în corner. Dinamo a lăsat însă descoperită defensiva, de care argentinianul Pablo Gaitan a profitat la maxim în minutul 79. El l-a învins pe Dujmovic cu o lovitură imparabilă de cap . S-a încheiat 2-1 pentru Gloria, care a urcat pe locul 7, cu 13 puncte, în timp ce Dinamo a rămas în subsolul clasamentului, cu doar 6 puncte după 7 etape.

După această etapă a 7-a, Liga a 2-a s-a întrerupt pentru a face loc meciurilor echipelor naţionale. Campionatul se va relua în jurul datei de 1 octombrie, cu etapa a 8-a, cu un meci extrem de accesibil pentru buzoieni, pe terenul Unirii Constanţa.

Intră in comunitatea BuzăuMedia! Află în timp real când publicăm un articol nou pe site, direct de pe Facebook și YouTube.