Victorie prețioasă: HC Buzău – CSM Făgăraș: 25-23(12-10)

Handbal Club Buzău s-a întors cu toate punctele puse în joc, în partida cu CSM Făgăraș, în etapa cu numărul 20 din Liga Națională de handbal masculin, în Sala Katy Szabo din Sf. Gheorghe. Jucătorii buzoieni s-au impus cu scorul de 25-23, la capătul unui meci pe care l-au dominat de la un capăt la altul.

Buzoienii au început în forță și nu au dat speranțe prea multe unui adversar pe care l-au dominat încă din start, chiar dacă diferența la pauză a fost doar de două goluri: 12-10. Nici începutul părții secunde nu a ieșit din tiparele primelor 30 de minute. Jucătorii de la Handbal Club Buzău au păstrat același ritm și au dus scorul la 18-13, însă echipa din Făgăraș a înscris de patru ori la rând! Răniți în orgoliu, buzoienii nu au cedat și s-au impus în final cu 25-23.

În urma succesului cu CSM Făgăraș, formația buzoiană acumulează 26 de puncte si se menține pe locul 9, iar etapa următoare va avea parte de un meci infernal cu Dinamo București în cadrul etapei care se joacă la Cluj Napoca.