Victorii zdrobitoare, în deplasare, pentru echipele buzoiene din liga a 3-a

Victorii detașate, în deplasare, pentru cele două echipe buzoiene din Liga a 3-a de fotbal în prima etapă a returului.

La Siretu, pe terenul celor de la Dinamo Bacău, Metalul Buzău a repetat diferenţa de scor din meciul tur, de pe sintetic şi a revenit pe podiumul Seriei a 2-a, pe loc de play-off. La rândul ei, CSM Rm. Sărat a prins gustul deplasărilor în Brăila şi, după 7-2 la Ianca, a răpus-o la scor şi pe CS Făurei.

DINAMO BACĂU – METALUL BUZĂU 1-6 (0-5)

Metalul Buzău a revenit pe podium după victoria zdrobitoare de la Siretu, acolo unde s-a disputat meciul cu Dinamo Bacău. Cu Vali Stan din nou pe bancă şi cu un cuplu de atac exploziv, ca în vremurile bune, echipa buzoiană n-a stat la discuţie cu cea a gazdelor, o nou promovată pentru care eşalonul 3 este, iată, o pălărie prea mare.in minutul 37, era deja 5-0 pentru buzoieni, patru goluri Alin Iacob (5, 9, 14, 37) şi unul Andrei Pavel (33), acesta din urmă mai punctând o dată şi la nici un sfert de oră de la reluare.

CS FĂUREI – CSM RM. SĂRAT 2-5 (0-3)

Și CSM Rm. Sărat a câștigat la scor în a doua deplasare la rând, în Brăila. După acel neverosimil 7-2 la Ianca, râmnicenii au mers la Făurei, în primul meci din retur, iar băieţii lui Marius Vişan au prins din nou o zi fastă. Destinaţia celor trei puncte era evidentă incă de la pauză, cu un avantaj de trei goluri de partea Râmnicului, după reuşitele lui Rareş Dogaru (12, 38) şi Ionuţ Roman (34).in partea secundă, a fost rost şi de golaveraj, după două goluri rapide ale lui Ricardo Mihalache (55 – penalty) şi Marius Tigoianu (57). „Dubla” lui Stelian Negoiţă din minutele de final (80, 89), ambele goluri din penalty, n-a mai schimbat datele problemei. Râmnicenii reintră, astfel, în calculele de play-off, mai având de disputat şi restanţa de pe teren propriu, marţea viitoare, cu Dinamo Bacău.

Până atunci, însă, vineri, de la 14.00, noua oră oficială de start în Liga a 3-a pentru meciurile rămase de jucat din acest an, CSM Rm. Sărat o întâlneşte pe Metalul, într-un de-acum „clasic” al fotbalului buzoian.